تبلیغات
فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی

فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی
دانشگاه تهران - دانشکده الهیات و معارف اسلامی
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ چیست؟

وقف و تاثیرات آن بر نهاد علم در عصر صفوی

(پذیرفته شده در همایش ملی وقف با تاکید بر اموزش عالی ایران)

 

چکیده:

 وقف از بهترین منابع درآمدی نهاد علم در جوامع اسلامی بوده است .عصر حکومت صفویان را در تاریخ اسلام و ایران زمین می­توان نقطه عطفی در تاریخ اوقاف به شمار آورد. دراین دوران، تشکیلات  وسیعی برای اداره اوقاف ایجاد شد و وقف به­ عنوان کانون جنبش علمی و فکری در جوامع اسلامی مطرح گردید؛ زیرا واقفان اعم از حکام و سلاطین، وزراء و اشخاص صاحب نفوذ در حمایت از طالبان علوم و در نتیجه قراردادن دانش در اختیار همه طبقات جامعه بدون کمترین تبعیضی،  سهم داشته­اند و وقف توانسته است پایه­های گوناگون فرهنگی جامعه عصر صفوی را استحکام بخشد.

     رشد و توسعه ی علمی ای که در عصر صفوی همگام با پیشرفت های سیاسی و نظامی آن حکومت همراه بود معلول عللی چند بود که یکی از موارد تاثیر گذار در رونق نهاد علم در عصر صفوی نهاد وقف بوده است. این پژوهش  به شیوه ی توصیفی تحلیلی و با روش تاریخی به بررسی ساختار نهاد وقف در عصر صفوی پرداخته و نتایج سازنده این سنت حسنه در ارتباط با علوم و پیشرفتشان را با نمونه های تاریخی نشان داده است.

 

 

کلید واژه ها: صفویه،  وقف،  نهاد علم، علوم

 

 
طبقه بندی: مقالات فرهنگ و تمدن اسلامی،
[ شنبه 26 اسفند 1391 ] [ 10:53 ب.ظ ] [ حامد محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام بر دوستان عزیز
وبلاگ حاضر را مسلم احمدی و حامد محمدی راه اندازی نموده و مدیریت می نمایند تا گامی موثر در تامین نیازهای علمی دانشجویان رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی باشد.لازم به توضیح است که این وبلاگ علاوه بر مسائل علمی، به مسائل شخصی و رویدادهایی که نویسندگان ضرورت ببینند می پردازد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :