تبلیغات
فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی

فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی
دانشگاه تهران - دانشکده الهیات و معارف اسلامی
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ چیست؟

زکریای رازی بینش علمی را به غرب آموخت نوشته های او درباره سرخک و آبله با دقت کافی و برای اولین بار سیر کامل بیماری را ترسیم می کند . به طوریکه حتی پزشکان قرن هیجدهم آنرا یکی از بهترین آثار مربوط به آن موضوع می نامند. رازی نقرس را از رماتیسم جدا می دانست.

 ابن سینا اولین و بهترین طریق تجزیه برای تشخیص امراض سینه پهلو التهاب ریه دمل کبد را در اختیار ما گذاشت او علائم بیما ریهای روده درد و درد کلیه را جدای از همدیگر تشریح کرده است . فلج عضلات صورت را از روی علت موضعی و علت مرکزی جداگانه بیان کرده است. در حالیکه در دوران تمدن اسلامی در اروپا پزشکان جایگاهی نداشتند و معمولا برای درمان به دعا و جنبل متوسل می شدند در کشورهای اسلامی اطباء روز بروز بیشتر و متخصص بر می شدند.

ویل دورانت در این رابطه می نویسد :تنها در بغداد به سال هشتصد و شصت طبیب رسمی بود . حق ویزیت طبیبان به نسبت تقربشان به دربار خلفاء فزونی می گرفت.

 کنیزی فلج هستریک داشت و طبیب خلیفه او را احضار و چنان کرد که می خواهد در مقابل حاضرین لباس از تن او در آورد کنیز تقلا می کرد که لباسهای خود را حفظ کند که بر اثر این تقلا فلج او برطرف شد . پس از او در قلمرو شرقی اسلام تعد ادی طبیب معروف به دنبال هم آمدند که از ان جمله یوحنا پس ماسویه را یاد کنیم که تشریح را در پیکر میمون مطالعه می کرد. همچنین حنین ابن اسحاق مترجم معروف و مؤلف کتاب العشر مقالات فیالعین که قدیم ترین کتاب درسی منظم چشم پزشکی است و علی بن عیسی بزرگترین چشم پزشک اسلام که کتاب تذکره الکحالین وی تا قرن هجدهم در اروپا تدریس می شد قابل ذکرند.

 خانم دکتر هونکه درباره کشفیات و کارهای بهترین جراح مسلمان یعنی ابوالقاسم اندلس می نویسد:

 یک جراح اندلسی بنام الوالقاسم متولد 1013 میلادی با شرح امراض خون که مکررا در خانواده ای ملاحظه کرده بود به پیشرفت طب کمک کرد . همین پزشک به بررسی رما تیسم مفاصل و سل ستون فقرات پرداخته بود یعنی هفتصد سال قبل از پرسیفال پت انگلیسی که بالاخره این مرض اخیرا بنام بیماری پت نامیده شد.

 بوالقاسم نه تنها تغییرات فراوانی در جاحیهای عمومی داد بلکه در مو رد سوزاندن زخمها خوردن سنگ مثانه در داخل مثانه شکافتن و تشریح جسد انسان و حیوان برای کشف و شناختن علمی پیشرفتهائی را سبب شد.

 او با روشها و وسائل طبی جدید به پیشبرد مداوای امراض زنانه کمک کرد . او کمکها و جراحیهای زایمانی را برای حالات مختلف زایشهای غیر طبیع ی که ابتداء دست یا زانو یا پاهی نوزاد از شکم مادر خارج می شوند ابداع کرد هنچنین در حالاتیکه نوزاد با سر خارج شده و یا از پهلو ی چپ یا راست و یا اینکه طاق باز بیرون می آید کشف کرد.

 همچنین از اوست آنچه امروزه بنام پزشک آلمانی و الشر اهل شهر اشتوتگارت نامیده می شود ، و این روش زایمان و الشر که زائو را در بعضی موارد برای کمک به وضع حمل آویزان می کنند.

 او طریقه جراحی فرج (برای زایمان ) را یاد می دهد . آئینه ای اختراع می کند که بوسیله آن اعضاء تناسلی زن را می توان از داخل دید و دستگاهی که بوسیله ان فرج را باز می کنن د که بعدها یکی از وسایل بسیار ضروری مامائی می شود.

 او طریقه معالجه نقصهای ساختمان دهان و فک را یاد می دهد . او برای بیرون آوردن پلیپ چنگک بکار می برد . او برای جراحی نای، برش عمودی می داد و نوکر خودش را به همین طریق با موفقیت جراحی کرد و آنچه معروفیت جراح زا نوی (آمبروازپار ) بدان استوار است که می گویند در سال 1552 میلادی برای اولین بار به بستن بزرگ رگهای خونی مبادرت کرده است، ششصد سال قبل از این همان ابوالقاسم این را تعلیم می داد. و بدان وسیله قطع دست و پا ، علمی تر انجام می گرفته است. ابوالقاسم به محصلینی که جراحی می آموختند سه نوع دوختن را برای دوختن شکم یاد می داد . او یک نوع دوخت دیگری هم که دو سوزن را به یک یک نخ می کنند و همچنین دوختن بانخی که از روده گربه می سازند برای دوختن محل جراحی و به طور کلی جراحی آن بخش از بدن که زیر ناف قرار دارد توصیه می کند که لگن خاصره و پاها را قدری بالاتر از سطح سینه قراردهند.

 از ابوالقاسم مقدار زیادی نقشه وسایل جراحی به جای ماند که بدست تقریبا خالی جراحان چشم ، دندان پزشکها، و شکسته بندهای اروپائی افتاد که واقعا بدانها نیازمند بودند.

 پزشکان مسلمان حتی در روانشناسی به دست آورد هایی نائل آمدند . خانم دکتر هونکه در این رابطه می نویسد:

 روانشناسی پزشکی در نزد دانشمندان اسلامی حتی در موارد بیماریهای جسمی نقش مهمی بازی می کرده است.

 نوشته هائی که معالجات روانی آنان هستند، خود بخشی را تشکیل می دهند ، فیزیک دانی بزرگ بنام ابن الهیثم که در ابتدای تحصیل به علم طب پرداخته بود کتابی نوشته است بنام (تأثیر موزیک بر روی انسان و حیوان ) . ابن سینا خواستار آن بود که با امکانات پزشکی معالجات داروئی تأیید شود تا اینکه قدرت دفاع داخلی بدن در مقابل مرض بالا رود . و بدینوسیله روش طبی تکامل یابد . و او می ن ویسد: ما باید در نظر داشته باشیم که موفقیت آمیز ترین روش معالجه بیما ر آنست که نیروهای فکری و ذهنی بیمار را نیز در مبارزه بر علیه بیماری تقویت و تهییج کنیم . محیط بیمار را با صفا و باروح و با موسیقی مطبوع ترتیب دهیم و امکان همنشینی با کسانی که به آنان علاقه مند است را برایش فراهم کنیم.

 در قرون مختلف نامهای پزشکان اسلامی در سراسر اروپا با احترام برده می شود و نامهای بوعلی سینا و زکریای رازی و ابن زهر و غیره در آن زمان مثل نامهای گالیله و نیوتوت و انیشتین و بقراط برای اروپائیان موجب مباهات بود.

 در این رابطه ویل دورانت می نویسد:

 پزشکان مهم اروپا در قرن پانزدهم میلادی بیش از همه ، همان اسلامیستها بودند که برای آنان ابن سینا ، ابن زهر ، علی بن عباس و ابو القاسم ، همه چیز محسوب می شدند. و در همین زمان است که بغتتا تحولات هشیارانه ای در طرز فکر کارهای طبی اروپا مسل ظ می شود . یک نفر تحمل این زحمت را کرده است تا میزان تأثیر نفوذ دانشمندان اسلامی و یونانیان را در اوائل کار طب تجربی در اروپا به شکل آماری تعیین کند . او برای این کار کتاب طب (گراف فرازی داگردو) را انتخاب کرد . نویسنده این کتاب پروفسوری است ، از شهر (پاویا) و آزمایشات خود را در این کتاب زبده به شکل علمی ارائه داده است . این کتاب شرح کتاب جدید المنصوری توشته زکریای رازی است. مضافا اینکه این کتاب ، اولین کتاب چاپ شده پزشکی در سال 1469 میلادی است . در این کتاب پروفسور بیش از سه هزار بار از ابن سینا نام برده است و از زکریای رازی و جالینوس هزار بار و از بقراط یکصد وچهل بار.

 خانم دکتر هونکه می نویسد:

 در همان زمان که در ممالک اسلامی پزشکان با معلومات عالی شان بر بالین بیمار ایستاده و درباره ویروسها بحث می کردند در اروپا پزشک چیزی نبود جز یک دعا خوان از روی کتابهای دست وری و یا وکیلی بود برای دفاع از ادعاهای کهنه چهار مایع صفرا ، زرد آب ع بلغم و خون و یا سردی و گرمی مزاج.

 


[ جمعه 10 آذر 1391 ] [ 11:44 ق.ظ ] [ محمدی-احمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام بر دوستان عزیز
وبلاگ حاضر را مسلم احمدی و حامد محمدی راه اندازی نموده و مدیریت می نمایند تا گامی موثر در تامین نیازهای علمی دانشجویان رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی باشد.لازم به توضیح است که این وبلاگ علاوه بر مسائل علمی، به مسائل شخصی و رویدادهایی که نویسندگان ضرورت ببینند می پردازد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :