تبلیغات
فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی

فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی
دانشگاه تهران - دانشکده الهیات و معارف اسلامی
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ چیست؟

با سلام

خیلی اتفاق می افتد که نویسنده های حرفه ای هم بهنگام نگارش ابستراکت فراموش کنند که از فورمت و استایل صحیح پیروی کنند. بعبارت دیگر بعد از نگارش تعدادی مقاله شاید فراموش کنند که همیشه باید از یک فورمت و روش استاندارد استفاده کنند و لذا نگارش ابستراکت مقاله ای خود را براساس تجربیات قبلی خود انجام می دهند. مطلبی که درادامه می آید قصد ندارد نگارش ابستراکت را بطور کامل و با جزئیات بیاموزد بلکه حاوی نکات مهمی است که نباید بهنگام نگارش خلاصه مقاله فراموش شود:

1. ترجیحاً خلاصه مقاله را در یک پاراگراف بنویسید.

2. خلاصه مقاله می تواند بصورت Structured abstract باشد و یا اینکه بصورت Unstructured abstract باشد. اینکه ازکدام فورمت استفاده کنید بستگی به خواسته جورنالی دارد که قرار است مقاله خود را در آنجا سابمیت کنید. خلاصه مقاله های نوع اول آن دسته هستند که Subheading هایی را برای ابستراکت درنظر می گیرید ولی نوع دوم حالتی است که بدون درنظر گرفتن این ساب هدینگ ها کل داستان خلاصه مقاله را در یک پاراگراف با جملات پشت سر هم می نویسید.

3. درقسمت اینتروداکشن از خلاصه مقاله باید به سوال پژوهش بپردازید و بعبارتی دیگرباید در طی یک یا دوجمله اول  abstractهدف از پژوهش را بیان کنید.

4. در قسمت متدلوژی ابستراکت باید ابتدا Design را بگویید و سپس خیلی خلاصه به متدلوژی Basic استفاده شده در پژوهش بپردازید. وارد جزئیات نشوید و فقط تکنیک های کلیدی را که از آنها استفاده کرده اید ذکرکنید.

5. در قسمت یافته های ابستراکت مقاله باید یافته هایی را که به سوال پژوهش ( که در اینتروداکشن ابستراکت بیان شده بود ) پاسخ بدهند ارائه دهید. دراین قسمت به یافته های مهم، تغییرات، Trends و تفاوتهای مشاهده شده بپردازید.

 

6. آخرین قسمت یک خلاصه مقاله ، قسمت Discussion است که دراینجا خیلی خلاصه باید تفسیریافته ها و نیز Conclusion خود را نگارش کنید.

7. طول ابستراکت بسته به نوع مقاله می تواند 100 تا 150 تا 250 تا 300 باشد. که این طول بستگی به دو چیز دارد: اول نوع مقاله . یعنی بعضی مقالات مثلا مقالات از نوع کیس ریپورت به طول مقاله کوتاه تری درحد 150 کلمه نیاز دارند و مقالات اوریجینال معمولا 250 تا 300 کلمه هم می تواند باشد. دومین چیز همه فورمت جورنال است. یعنی باید فورمت جورنال را مشاهده کنید و براساس راهنمای نویسندگان هر جورنال اقدام به نگارش ابستراکت مقاله تان برای آن جورنال بکنید. بنابراین ممکن است ابستراکت شما برای یک جورنال 150کلمه و برای جورنال دیگر 250 کلمه باشد.

8. از رفرنس دادن و بکارگیری تصویر و جدول در داخل خلاصه مقاله بپرهیزید.

9. هیچگاه قبل از نگارش مقاله اقدام به نگارش ابستراکت نکنید. ابستراکت اولین قسمت یک مقاله است که همیشه باید بعد از اتمام نگارش کل مقاله اقدام به نگارش آن شود.

10. یک قانون ساده برای اینکه ارزیابی کنید که آیا خلاصه مقاله شما خوب است یا نه این است که بعنوان یک فرد ثالث به ابستراکت نگاه کنید. از خود بپرسید اگر این ابستراکت مربوط به مقاله دیگری باشد و شما خواننده این ابستراکت بودید آیا اطلاعات موجود در ابستراکت شما را قانع می کرد؟ یک راه دیگر این است که از یک همکار بخواهید ابستراکت شمارا بخواند و نظر بدهد. بهترین کار هم این است که از یک نفر Expert بخواهید که دقایقی را بر روی ابستراکت شما صرف کند و نقطه نظرات اصلاحی خود را به شما بگوید.
طبقه بندی: مقالات فرهنگ و تمدن اسلامی،
[ یکشنبه 29 مرداد 1391 ] [ 05:30 ق.ظ ] [ مسلم احمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام بر دوستان عزیز
وبلاگ حاضر را مسلم احمدی و حامد محمدی راه اندازی نموده و مدیریت می نمایند تا گامی موثر در تامین نیازهای علمی دانشجویان رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی باشد.لازم به توضیح است که این وبلاگ علاوه بر مسائل علمی، به مسائل شخصی و رویدادهایی که نویسندگان ضرورت ببینند می پردازد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :