تبلیغات
فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی

فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی
دانشگاه تهران - دانشکده الهیات و معارف اسلامی
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ چیست؟

دوستان عزیز سلام

سال 1391 بر شما مبارك باد.امیدوارم سالی پر از موفقیت و شادكامی داشته باشید.توجه شما را به مطلبی در مورد تاریخ مصر و خطط نگاری در آن سرزمین جلب می نمایم.

تاریخ نگاری محلی و خطط نویسی در مصر دوره اسلامی(از قرن سوم تا دهم هجری) تألیف دکتر مرتضی نورائی و مهناز شعربافچی زاده به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شده است.

سرزمین مصر خاستگاه نگارش نخستین تاریخ های محلی جهان اسلام است. آفرینشگر مکتب تاریخ نگاری محلی غنی و اصیلی است که خطط نویسی بارزترین گونه آن است. خطط نوعی از نوشته های جغرافیایی ـ تاریخ است که به توصیف نقشه نگاری شهرها و پایتخت های به ترتیب محله اختصاص دارد.

جریان تاریخ نگاری محلی در مصر از قرون سوم هجری تا آغاز دوره فاطمیان روندی آرام و تدریجی داشت و آثار محدودی به رشته تحریر درآمد، لیکن فرآیند مذکور با برآمدن فاطمیان و تأسیس شهر قاهره رشد بیشتری یافت. افزون بر این برپایی قلعه الجبل در این زمان نگاه برخی مورخان را به توصیف آن جلب کرد.

در دوره ممالک بحری و برجی مصر متأثر از رخدادهایی سیاسی و اجتماعی شاهد عصر جدیدی از فعالیت های تاریخ نگاری محلی است و آثار غنی متعددی در این مکتب به نگارش درآمد. در واقع با وجود تنوع گونه های تاریخ نگاری محلی در مصر دوره اسلامی، خطط نویسی بیش از همه در زمان ممالیک رشد یافت و اوج تکامل و پویایی آن به واقعیت پیوست.

ساختار محتوایی این کتاب در قالب پیش گفتار، مقدمه، شش فصل، کلام آخر، واژه ها و اصطلاحات تاریخی و جغرافیایی، منابع و مآخذ و پیوست ها که شامل پنج فهرست از تاریخ های محلی و آثار خطط مصر به تفکیک دوره های تاریخی و نقشه هایی از سرزمین مصر و شهرهای فسطاط، قاهره و قلعة الجبل می باشد، تنظیم و تدوین شده است.

این اثر در شش فصل تنظیم شده است: درآمدی بر تاریخ نگاری محلی و خطط نویسی در مصر دوره اسلامی، تاریخ نگاری محلی و خطط نویسی در مصر از قرن سوم تا آغاز دوره فاطمیان، تاریخ نگاری محلی و خطط نویسی در مصر دوره فاطمیان، تاریخ نگاری محلی و خطط نویسی در مصر دوره ایوبی، تاریخ نگاری محلی و خطط نویسی در مصر دوره ممالیک بحری و تاریخ نگاری محلی و خطط نویسی در مصر دوره ممالیک برجی عناوین برخی فصول این کتاب هستند.

برگرفته از خبرگزاری مهر
طبقه بندی: مقالات فرهنگ و تمدن اسلامی،
[ جمعه 11 فروردین 1391 ] [ 11:53 ب.ظ ] [ حامد محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام بر دوستان عزیز
وبلاگ حاضر را مسلم احمدی و حامد محمدی راه اندازی نموده و مدیریت می نمایند تا گامی موثر در تامین نیازهای علمی دانشجویان رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی باشد.لازم به توضیح است که این وبلاگ علاوه بر مسائل علمی، به مسائل شخصی و رویدادهایی که نویسندگان ضرورت ببینند می پردازد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :