تبلیغات
فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی

فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی
دانشگاه تهران - دانشکده الهیات و معارف اسلامی
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ چیست؟

سرچشمه های بررسی درباره پیشینه خاندان صفوی, بویژه منابع در پیوند با زندگی و تکاپوهای نیای این خاندان, فراوان نیست. با این همه صفویه شناسان این بختیاری را دارند که درباره او, اثری برجسته را از سده هشتم هجری/ چهاردهم میلادی, که سالی چند پس از درگذشت شیخ صفی الدین نوشته شده است, در دسترس دارند, این منبع برجسته اسس المواهب السنیه فی مناقب الصفویه یا صفوةالصفا است که تاکنون درخور نگرشترین منبع پژوهشگران برای پژوهش درباره پیشینه صفویان بوده است.

فرمانروایی صفویان ریشه در طریقت صفوی داشت; طریقتی که در سالهای نخست سده هشتم و پس از آن در شمال غربی ایران و آناطولی گسترشی چشمگیر یافته بود. طریقت صفوی از سال 700/1301, که شیخ صفی الدین اردبیلی (735ـ650/ 1335ـ1252) (نیای بزرگ صفویان و جانشین شیخ زاهد گیلانی خانقاه خود را در اردبیل برپا کرد)1 در چهره یکی از فراگیرترین آموزه های صوفیانه غرب ایران درآمد که پس از چندی جایگاهی ویژه در دگرگونیهای سیاسی و اجتماعی ایران و عثمانی یافت.

نکته مهم درباره صفوة الصفا این است که پس از به قدرت رسیدن اخلاف شیخ، به دستور " مقامات بالا" و به منظور دستیابی به مقاصد و اهداف سیاسی، برخی از مطالب کتاب را به بهانه تصحیح ، تحریف کرده اند و این تصرفات به مساله مذهب و سیادت و تبار علوی شیخ صفی مربوط می شود. تحقیقات دانشمندانی مانند زنده یاد احمد کسروی و زکی ولدی طوغان وجود این تحریفات و تغییرات را ـ به منظور تبدیل شیخی کردنژاد شافعی مذهب به سیدی امامی ، برای پیشبرد هدفهای سیاسی حسابگرانه باب روز ـ مسجل کرده است.
خوشبختانه امروزه نسخه هایی از کتاب گرانقدر صفوة الصفا را که از تحریفات و "تصحیحهای" فرمایشی بعدی مصون مانده و یا کمتر مخدوش شده باشد در دسترس داریم، از آن جمله می تواننسخه کتابخانه ایاصوفیه ،مورخ سال 896 هجری را نام برد که در این بررسیها مورد استناد ما بوده است. با وجود این، در بحثهایی که مطرح کرده ایم، به ضرورت ، هنگام نقل قول، هر جا که لازم بوده است شماره صفحه ها را از روی نسخه چاپ جدید صفوة الصفا ـ با مقدمه و تصحیح آقای غلامرضا طباطبایی مجد ـ به دست داده ایم تا خوانندگان بتوانند در صورت تمایل به اصل مطلب رجوع کنند ، هر چند که می دانیم نسخه چاپی مذکور بر خلاف گفته مصحح محترم نه تنها با "وسواس دقیق" و "مطابق موازین علمی" و با "دقت و امانت کامل" تهیه نشده است بلکه مسامحه ها و بی دقتیها و لغزشها و سهل انگاریهای آن نه ده ، نه صد، که خود مستلزم نوشتن رساله ای جداگانه در این باره است.
این نوشته در چهار بخش و یک پیوست تنظیم شده است: بخش اول روایت کوتاهی است درباره پیشینه تصوف آذربایجان که برای آشنایی اجمالی با اوضاع فرهنگی و سابقه صوفیگری در محیط زندگانی شیخ صفی ضروری می نماید. ماخذ اصلی ما در این بخش کتاب روضات الجنان ، تالیف حافظ حسین کربلایی است که برای شناخت تصوف آذربایجان ـ مخصوصا ناحیه تبریز ، منبعی گرانقدر است و سرشار از اطلاعات دست اول. البته در تکمیل روایات این کتاب، از مطالب پراکنده دیگری نیز که در تذکره ها و کتب صوفیه آمده است استفاده کرده ایم.
طبقه بندی: مقالات فرهنگ و تمدن اسلامی،
[ سه شنبه 9 اسفند 1390 ] [ 01:47 ب.ظ ] [ مسلم احمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام بر دوستان عزیز
وبلاگ حاضر را مسلم احمدی و حامد محمدی راه اندازی نموده و مدیریت می نمایند تا گامی موثر در تامین نیازهای علمی دانشجویان رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی باشد.لازم به توضیح است که این وبلاگ علاوه بر مسائل علمی، به مسائل شخصی و رویدادهایی که نویسندگان ضرورت ببینند می پردازد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :