تبلیغات
فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی

فارغ التحصیلان تاریخ و تمدن ملل اسلامی
دانشگاه تهران - دانشکده الهیات و معارف اسلامی
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ چیست؟

دکتر محسن معصومی می‌گوید در کتاب خود به تأثیر فرهنگ و تمدن ایرانی در دکن به ویژه سهم مهاجران ایرانی در انتقال این میراث فرهنگی توجه شده است.

«فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی دکن در دوره بهمنیان» نوشته دکتر محسن معصومی برگزیده چهارمین دوره جایزه جلال آل احمد در حوزه تاریخ‌نگاری شد.

دکتر محسن معصومی گفت: دکن منطقه‌ای در جنوب هند محسوب می‌شود و در گذشته «دکیشنا» نامیده می‌شده است. اسلام دیرتر از شبه قاره وارد این منطقه شده و در اواخر قرن ششم است که از راه ایران، اسلام به این منطقه وارد می‌شود.

وی افزود: شما می‌توانید مولفه‌های فرهنگ ایرانی را در این منطقه کهن ببینید. به رغم حضور درازدامن مسلمانان بر این منطقه در مقایسه با دیگر سرزمین‌های اسلامی، توجه چندانی به آن نشده است.

معصومی به حکومت بهمنیان اشاره کرد و گفت: حکومت بهمنیان نخستین حکومت مستقل مسلمان بود که در دکن شکل گرفت. با بهره‌گیری از این واژه می‌توانیم به این مسأله دست یابیم که بهمنیان از سلاله بهمن اسفندیار شاهنامه‌اند ولی به این منطقه در شبه قاره هند کمتر پرداخته شده است.

وی افزود: در دانشگاه‌ها و برخی از گروه‌های تاریخ، درس‌هایی مانند تاریخ اسلام در مصر و تاریخ اسلام در آندلس تدریس می‌شود ولی به تاریخ اسلام در هند کمتر توجه شده است. بیش از هزار سال است که مسلمانان در این منطقه زندگی‌ می‌کنند و زبان فارسی نیز بیش از 700 سال است که در این منطقه تاریخی رواج دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا تحقیق درباره هند را به دانشجویان تاریخ نمی‌سپارید، گفت: هنگامی که به دانشجویان دکترا می‌گوییم در این حوزه تحقیق کرده و پایان‌نامه ارایه دهید، معمولا از این مسأله استقبال نمی‌کنند و دلیل این بی‌مهری نیز مشکلاتی است که زمینه تحقیق وجود دارد، این‌که متن‌ها سخت و دیرفهم است و زبان نیز فارسی آمیخته با هندی است و این سختی و مشکل دانشجویان را در این زمینه دلسرد می‌کند.

وی به جایزه جلال اشاره کرد و گفت: من از برگزاری این جشنواره آگاهی نداشتم و انتشارات علمی و فرهنگی نسخه‌ای از این کتاب را برای این دوره فرستاده بود. این جشنواره باعث تشویق نویسندگان می‌شود. ممکن است که تاریخ تمدن ایران اسلامی در دکن برای بسیاری ناشناخته باشد و حتی با واژه بهمنیان که از ایران کهن برگرفته شد نامأنوس باشند ولی برگزیده شدن این کتاب می‌تواند در این زمینه کمک بسیاری کند.

برگزیده چهارمین دوره جایزه جلال آل احمد گفت: امیدوارم این کتاب و دیگر کتاب‌های پژوهشی تاریخی بتواند اثر بیشتری روی مخاطبان بگذارد و جوانان نیز با برخی مناطق ناشناخته‌ای که هم‌سو با کشورشان ایران است، آشنا شوند.

وی به محتوا و شکل کتاب‌های تاریخی اشاره کرد و گفت: محتوای کتاب‌های تاریخی باید مستند به منابع دست اول باشد و مورخ حتی‌‌المقدور از تأثیر اندیشه‌های شخصی در مطالب خودداری کند. محقق و مورخ باید بی‌طرف باشد و شرط اصلی نگارش کتاب‌های تاریخی بدون غرض‌نویسی است.

فصل نخست کتاب «فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی دکن در دوره بهمنیان» نگاهی گذرا بر تاریخ سیاسی دکن در دوره بهمنیان است و حوادث سیاسی هر یک از شاهان بهمنی و پیشینه حضور مسلمانان در هند و دکن را بررسی می‌کند.

در فصل دوم سازمان اداری، مالی و نظامی بهمنیان و نیز اوضاع کشاورزی و بازرگانی آنان مورد بررسی قرار می‌گیرد. آموزش و مؤسسات آموزشی موضوع فصل سوم است. در این فصل به ویژه موقعیت زبان فارسی، آثاری که به فارسی در این دوره نگاشته شد و نیز زندگی برخی شعرا و ادبای فارسی‌گویِ دربار بهمنیان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

در فصل چهارم به اوضاع دینی و معنوی جامعه دکن در این دوره توجه شده است. نفوذ و گسترش تشیع امامیه به وسیله ساداتی که از ایران و عراق به دکن مهاجرت کردند و حمایت بی‌دریغ برخی پادشاهان و وزرای بهمنی از این گروه، موضوع قسمت نخست این فصل است. در قسمت دوم به مسأله تصوف در این دوره و نقش مؤثر صوفیان در مسایل سیاسی، اجتماعی و معنوی و رابطه آنان با مردم و حکومت اشاره شده و زندگی و آثار برخی صوفیان معروف مورد مطالعه قرارگرفته است.

در فصل پنجم به سبک و شیوه معماری دکن در این دوره و نشان دادن سهم هر یک از گروه‌های اجتماعی، در شکل‌گیری و گسترش این سبک معماری پرداخته شده است. فصل ششم نیز به مطالعه و شناسایی گروه‌های مختلف تشکیل دهنده جامعه دکن به ویژه نقش و سهم ایرانیان اختصاص دارد.

چهارمین جایزه جلال آل احمد که گرانترین جایزه ادبی ایران است، چهارشنبه گذشته (2 آذر) برگزیدگان خود را شناخت.


طبقه بندی: اخبار دانشجویی،
[ دوشنبه 7 آذر 1390 ] [ 09:07 ب.ظ ] [ حامد محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام بر دوستان عزیز
وبلاگ حاضر را مسلم احمدی و حامد محمدی راه اندازی نموده و مدیریت می نمایند تا گامی موثر در تامین نیازهای علمی دانشجویان رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی باشد.لازم به توضیح است که این وبلاگ علاوه بر مسائل علمی، به مسائل شخصی و رویدادهایی که نویسندگان ضرورت ببینند می پردازد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :